Türkiye Haritası Adana Nerede?

Türkiye Haritası Adana Nerede?

Türkiye haritasında Adana nerededir?

Akdeniz Bölgesinde yer alan Adana, Türkiye ‘nin en kalabalık 6. ilidir. Adana ‘nın Batısında İçel, kuzeyinde ise Niğde ve Kayseri şehirleri yer alır. Doğusunda Kahraman Maraş ve Osmaniye’nin bulunduğu şehir Hatay ve Mersin illeriyle de komşudur.

Adana hangi bölgemizde yer alır?

Adana
Adana ‘ nın Türkiye ‘deki konumu
Ülke Türkiye
Bölge Akdeniz Bölgesi
İl Adana

18 

Adana nereye yakın?

Akdeniz Bölgesi sınırları içerisinde olan Adana ‘nın şehir merkezi Seyhan Nehrinin üzerindedir. Türkiye’nin kalabalık şehirlerinden biri olan Adana ili Mersin, Hatay ve Osmaniye ile komşudur.

Adana’nın kaç ili vardır?

Adana; Adana ili toplam 15 ilçe ve 828 mahalle bulunmaktadır. Adana ilinin nüfusu, 2014 yılı sayımları itibariyle 2.165.595’dır. Adana ilinin yüzölçümü 14.125 km2 dir. Adana Türkiye’ nin 5. büyük ilidir.

Türkiye Haritası Adana’da deniz var mı?

ADANA’DA DENİZ VAR MI? Adana sınırları içerisinde deniz yoktur ancak Akdeniz’e sınırı olan yerleşim yerleri bulunmaktadır.

Seyhan Adana’nın merkez ilçesi mi?

İmamoğlu: İlçe Adana İline 45 km. uzaklıktaki Adana, Kozan, Feke, Saimbeyli, Tufanbeyli karayolu üzerindedir. Yeraltı şehri mevcuttur. Seyhan: Adana ‘ nın Merkez İlçesi iken 05.06.1986 tarihinde ayrı bir İlçe haline gelmiştir. İlçenin bulunduğu yöre, pek çok uygarlıklara sahne olmuştur.

You might be interested:  Question: Adana Park Avm Ne Zaman Açılacak?

Adana’nın en büyük ilçesi hangisi?

2020 nüfus sayım verilerine göre, en kalabalık ilçe Seyhan, nüfusu en az olan ise Saimbeyli ilçesidir.

Kahramanmaraş hangi bölgede yer alır?

Kahramanmaraş, eski ve halk arasındaki adıyla Maraş, Türkiye’nin Akdeniz Bölgesinde bulunan bir ili ve en kalabalık on sekizinci kentidir.

Balıkesir hangi bölgede yer alır?

Balıkesir, Türkiye’nin bir ili ve en kalabalık on yedinci şehri. Marmara Bölgesi ‘nin Güney Marmara Bölümü’nde, topraklarının bir kısmı ise Ege Bölgesi ‘nde yer alan ilin hem Marmara hem de Ege Denizi’ne kıyısı bulunur.

Adana Valiliği hangi semtte?

Semt/ Mahalle olarak Döşeme Mh. ve Seyhan ilçesine bağlıdır. Adana Valiliği haritası Adana ili içinde nerede olduğu harita merkezinde gösterilmektedir. Adana Valiliği posta kodu 01130.

Cukurova Adana’nın ilçesi mi?

Çukurova, Adana ilinin bir ilçesidir. Çukurova Adana ‘ nın merkez ilçelerinden birisidir. Seyhan’dan ayrılarak ilçe olmuştur.

Ceyhan ilçesi hangi ilde?

Ceyhan, Adana ilinin ilçesidir.

Adananın eski isimleri nelerdir?

Osmanlılar idaresinde Adana birçok değişik yazılışlarla kayıtlara geçmiştir. Bunlardan birkaçı: Erde-na, Edene, Ezene ve hatta Azana olarak eski olarak eski tahrir defterlerinde, sicil kayıtlarında ve fermanlarda yer almıştır.

Adana hangi ilden kaç kişi yaşıyor?

Adana’da Hangi İlden Kaç Kişi Yaşıyor? (2019 Yılı)

NERELİ KAÇ KİŞİ SIRASI
Adanalı 1.321.065 1
Adıyamanlı 51.151 7
Afyonkarahisarlı 1.364 41
Ağrılı 8.247 24

78 

Yüreğir kaç mahalle var?

Yüreğir ‘in 106 mahallesinin 39’u merkezde bulunmaktadır. Merkez mahallelerinde 360.628 kişi (% 83,8) yaşamaktadır. En uzak mahallesi ise 40,8 km uzaklıktaki Çelemli’dir.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *