Readers ask: Gelir Testi Nerede Yapılır Adana?

Readers ask: Gelir Testi Nerede Yapılır Adana?

Gelir testi için gerekli belgeler nelerdir?

Muhtarlıktan alınan ikametgah belgesi, 2 adet vesikalık fotoğraf ve kimlik fotokopisi ile birlikte kaymakamlık binasındaki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına götürüp teslim ederek gelir durumunuza göre yapılacak gelir testi sonucuna göre ödeyeceğiniz prim miktarını öğrenebilirsiniz.

Gelir testi neye göre hesaplanır?

GELİR TESPİTİ NASIL YAPILIR? Gelir testinde gelir testine giren kişinin yaşadığı hanedeki eş, evli olmayan çocuk, büyükanne ve büyükbabanın gelirlerinin toplamı dikkate alınır. Gelir testine giren kişinin sadece kendi geliri değil, yaşadığı hanedeki bu kişilerin gelirlerinin toplamı dikkate alınır ve gelir belirlenir.

Yeşil Kart gelir testi nerede yapılır?

Yeşil kart alabilmek için öncelikle gelir testi yaptırılması gerekmektedir. Gelir testi için başvurular ikametinizin bağlı olduğu Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılmaktadır. Daha sonra gelir testi sonuçlanınca bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumu’na uğramalısınız.

Gelir testi kaç ayda bir yapılır?

Kişinin, gelir değişikliği olduğunu bildirmesi veya bu değişikliğin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’nca tespit edilmesi halinde, bildirim veya tespit tarihinden itibaren bir ay içinde testin yapılması gerekiyor. SGK, GSS tescilini re’sen yapıyor.

You might be interested:  Question: Adana Ulucami Nerede?

Kişinin gelir testi yapılırken nelere bakılır?

Gelir testinde gelir testine giren kişinin yaşadığı hanedeki eş, evli olmayan çocuk, büyükanne ve büyükbabanın gelirlerinin toplamı dikkate alınır. Yani, gelir testine giren kişinin sadece kendi geliri değil, yaşadığı hanedeki bu kişilerin gelirlerinin toplamı dikkate alınır ve gelir belirlenir.

Gelir testi nasıl yapılır 2020?

Gelir testi Sosyal Güvenlik Kurumu’nun hizmet kapsamında bulunan olan bir testtir. Söz konusu test kişinin ikamet adresinin bağlı olduğu il ya da ilçedeki vali ya da kaymakamlık bünyesinde hizmet veren sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurularak gerçekleştirilir.

Gelir testi G1 ne kadar öder 2021?

Gelir testi g1 ne kadar öder 2021 G1 yukarıda da belirttiğimiz üzere geliri asgari ücretin netinin 1/3’ünden fazla olanların tabi olduğu gelir seviyesidir ve aylık prim ödemesi 2021 yılı için 107,33 TL dir.

Gelir testi kişi başı ne kadar 2020?

Ocak 2020 itibarıyla yaşadığı hane içerisindeki kişi başına düşen gelir 981 TL’nin altında olan kişilerin primleri devlet tarafından ödenecek. Yaşadığı hane içerisindeki kişilerin gelirleri artmamış ise daha fazla kişinin priminin devlet tarafından ödenmeye başlayacağını söyleyebiliriz.

Gelir tespiti için nereye başvurulur?

Gelir testine başvuru, vatandaşların yaşadığı ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla yapılır. Bilinenin aksine test, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılsa da başvurular buradan alınmaz.

Yeşil kart hangi durumlarda iptal edilir?

Herhangi bir şekilde Kanunu’nun dışında sağlık güvencesi sağlanan yahut aylık geliri veya gelir payları Kanun kapsamı dışında kalan, başka il veya ilçelere nakleden Yeşil Kart sahipleri Yeşil Kartlarını aldıkları makama geri vererek iptal ettirmek zorundadırlar.

Yeşil kartlı olup olmadığımı nasıl anlarım?

Yeşil kart sorgulamalarını Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bir uygulaması olan SPAS yoluyla yapabilirsiniz. Yeşil Kart

  1. E-Devlet yoluyla internetten.
  2. Alo 170 yoluyla telefondan ya da.
  3. Sosyal Güvenlik Kurumu’na bizzat gitmektir.
You might be interested:  Question: Adana Park Avm Ne Zaman Açılacak?

Yeşil kartlılara ödeme yapılıyor mu?

9.5 milyon Yeşil Kart sahibinin en az 5 milyonu sağlık hizmeti almak için artık para ödemek zorunda olacak. Yeşil Kart ‘ta sona geliniyor. Yılbaşından itibaren ‘ Yeşil Kart ‘ sistemi kalkıyor. 1.5 ay sonra 9.5 milyon Yeşil Kart iptal edilecek.

GSS borcu ödenmezse ne olur 2021?

İlk olarak GSS primi ödenmezse yapılacak olan uygulama gecikme zammının uygulanması işlemi olmaktadır. Zamanı içerisinde ödenmeyen primler ile ilgili gecikme gün sayısı kadar gecikme zammı uygulaması uygulanmaktadır.

Geriye dönük gelir testi yapılabilir mi?

Geçmişe dönük GSS prim borcundan kurtulmak için gelir testinin 31 Mart 2021 tarihine kadar yapılması gerekir. GSS prim borcu bulunanlar 30 Nisan 2021 tarihine kadar sağlık hizmetinden yararlanabilecekler. Yeni bir yasal düzenleme yapılmadığı takdirde, prim borcu olanlar bu tarihten sonra sağlık hizmeti alamayacaklar.

Genel sağlık sigortası borcu ödenmezse ne olur?

Genel Sağlık Sigortası ( GSS ) borcu ödenmediği takdirde ceza ve gecikme zammı (faizleri) uygulanabilir. Eğer GSS borcu zamanında ödenmezse Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından icra ve haciz yoluna başvurulup borcun tahsil edilmesini isteyebilir.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector