Readers ask: Adana Yüreğir Nerede?

Readers ask: Adana Yüreğir Nerede?

Adana Yüreğir hangi semtte?

Yüreğir
İl Adana
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
İdare
• Kaymakam Oğuzhan Bingöl

16 

Adana Yüreğir kürt mu?

İlginç tarafı Kürt kimliği ortalama %28 düzeyindeyken Yüreğir ‘de %27 ye ulaşmaktadır. Seyhan’da yaşayan nüfusun (779000 kişi) %27 si kendisini Kürt kimliği aidiyetinde görmektedir.

Adana Misis hangi ilçeye bağlı?

Yakapınar, Adana ‘nın Yüreğir ilçesine bağlı, eski adı Misis olan mahalledir. Yakapınar’da bulunan Misis Antik Müzesinde belde tarihi ile ilgili eserler sergilenmektedir.

Yüreğir nerede?

Yüreğir, Adana’nın 419.240 nüfusa sahip merkez ilçesidir. Yüreğir Çukurova Üniversitesi’nin güneyinden başlayıp, doğuda Misis Havzası, batıda Seyhan Nehri, güneyde Karataş Ovası ile çevrelenmiş bölgededir.

Adana Yüreğir’de nerede pazar var?

Pazar Adı İlçe Adres
SEYHAN SEMT PAZARI Yüreğir Seyhan Mah. 1056 Sok.
YAVUZLAR SEMT PAZARI 2 Yüreğir Akıncılar Mah. K. Karabekir Cad. Mimar Sinan İlköğretim Okulu Önü
OTOBAN SEMT PAZARI Yüreğir Yıldırım Beyazıt Mah. Otoban Kenarı
DERVİŞLER SEMT PAZARI 2 Yüreğir Sarıçam Mah. Kanal Kenarı

18 

Yüreğir ne zaman ilçe oldu?

03.06.2008 tarihinde 5747 sayılı Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde ilçe kurulması ve bazı kanunlarda değişiklik yapılması hakkında kanuna göre 22.03.2008 tarihinde Yüreğir ilçesi Yüreğir ve Sarıçam olmak üzere iki merkez ilçeye ayrılmıştır.

You might be interested:  Question: Adana Kapıkaya Kanyonu Nasıl Gidilir?

Adana kimler yaşıyor?

Adana nüfusu 2020 yılına göre 2.258.718’dir. Bu nüfus, 1.127.516 erkek ve 1.131.202 kadından oluşmaktadır. Yüzde olarak ise: %49,92 erkek, %50,08 kadındır.

Adananın eski isimleri nelerdir?

Osmanlılar idaresinde Adana birçok değişik yazılışlarla kayıtlara geçmiştir. Bunlardan birkaçı: Erde-na, Edene, Ezene ve hatta Azana olarak eski olarak eski tahrir defterlerinde, sicil kayıtlarında ve fermanlarda yer almıştır.

Adanalılar hangi mezhepten?

Nusayrîler ya da Arap Alevîleri (Arapça: النصيرية Al-Nusayrīyah ya da العلوية Al-Alawīya), Suriye’nin Lazkiye, Baniyas ve Tartus illeriyle; Lübnan’da ve Türkiye’nin Hatay, Adana ve Mersin illerinde yaşayan; Bâtınî İslam topluluğudur. İbn Nusayr’in takipçileri mânâsında Nusayrîler olarak adlandırılmışlardır.

Adana deniz var mı?

Adana sınırları içerisinde deniz yoktur ancak Akdeniz’e sınırı olan yerleşim yerleri bulunmaktadır. Bu bölgeler Karataş, Bahçe beldesi, Yumurtalık ve Tuzla’dır. Seyhan ve Ceyhan nehirlerinin doğal sınırları içerisinde kurulmuş olan Karataş, Adana ‘ya 48 km uzaklıktadır.

Misis nereye bağlı?

Misis 36.957779 enlem ve 35.619476 boylamda yer almaktadır. Yüreğir ilçesine bağlıdır. Misis haritası Adana ili içinde nerede olduğu harita merkezinde gösterilmektedir.

Misis Köprüsü kaç yıllık?

Ceyhan Nehri üzerine 4 ‘üncü yüzyılda yaptırılan, “Ölümsüzlük Köprüsü ” adıyla da bilinen ” Misis Köprüsü “, 1700 yıldır bölge halkı tarafından kullanılıyor.

Adana merkez ile Yüreğir arası kaç km?

Adana Şehir Merkezi adana yuregir arası mesafe: 21 kilometre. Adana Şehir Merkezi adana yuregir arası süre: 27 dakika.

Yavuzlar hangi ilçede?

Yavuzlar, Yüreğir

Yavuzlar
Ülke Türkiye
İl Adana
İlçe Yüreğir
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi

Yüreğirin nüfusu ne kadar?

Yüreğir nüfusu 2020 yılına göre 412.092.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector