Readers ask: Adana Yemeği Şırdan Nasıl Yapılır?

Readers ask: Adana Yemeği Şırdan Nasıl Yapılır?

Adana şırdan nasıl yapılır?

İşkembe, börkenek, kırkbayır, şırdan (ya da şirden ) olarak giden sıralamada midenin bağırsaklara en yakın olan kısmıdır. Midenin bu bölümü iyice temizlendikten sonra baharatlı pirinç karışımıyla doldurulur. Ağzı dikilir ve salçalı suda pişirilir. Böylece şırdan dolması elde edilir.

Şırdan nedir nasıl yapılır?

Şırdan, koyunun 4 midesinden biridir. Temizlenip içine baharatlı pirinç doldurulup dikilip pişirilmesiyle hazırlanır. Aynı zamanda sakatat yemeklerinden mumbar ve kokoreç gibi, Adana’da sıkça tüketilen ve Adana’nın yöresel nitelikteki yiyeceğidir.

Şırdanın içine ne konur?

Şırdan Dolması Tarifi İçin Malzemeler

 • 4 adet şirdan.
 • 3 su bardağı pirinç
 • 3 adet soğan.
 • 1 yemek kaşığı biber salçası
 • 2 çay kaşığı tuz.
 • 2 çay kaşığı karabiber.
 • 2 çay kaşığı kimyon.
 • 2 çay kaşığı kırmızı pul biber.

Şırdan temizliği nasıl yapilir?

NASIL TEMİZLENMELİ? Şırdan dolması yapılmadan önce kuzunun şırdanı iyice temizlenmelidir. Her iki yüzü de soğuk suyla, sonra sıcak suyla defalarca yıkanmalıdır. Tuz ile ovalanarak temizlenir.

Şırdan fiyatı ne kadar?

Koyunun midesinin bir bölümü olan şırdan, içi pirinç doldurularak tanesi birkaç yıl önce 3.5 liraya satılırken, bugün 8-9-10 lira arasında fiyatlara satılıyor.

Şırdan hangi organ?

Şırdan dolması, kısaca şırdan, gevişgetiren hayvanların midelerinin son ve dördüncü bölümü olan şırdanın temizlenip içine baharatlı pirinç doldurulup dikilmesi ve salçalı suda pişirilmesi suretiyle hazırlan, Türk mutfağına özgü bir sakatat yiyeceğidir.

You might be interested:  Often asked: Adana Nerede Ne Yenir?

Kuzu şırdan hayvanın neresidir?

Şırdan, hayvanın midesinin bir bölümüdür. Aynı zamanda sakatat yemeklerinden mumbar ve kokoreç gibi, Adana’da sıkça tüketilen ve Adana’nın yöresel nitelikteki yiyeceğidir. Şırdan olarak anılsa da asıl adı ” şırdan dolmasıdır”.

Şırdan hayvanın neresi oluyor?

Şırdan hayvanın midesinden alınan bir parçadır. Genellikle de koyun tercih edilmektedir. Midenin bu bölümü iyice temizlendikten sonra tıpkı mumbar dolması gibi iç harç doldurularak pişirilir. Adana’da şırdana talep o derece fazladır ki, bölgenin kendi ihtiyacını karşılayacak miktarda şırdan elde edilememektedir.

Bir hayvandan kaç tane şırdan çıkar?

Şırdanın yapılışından ve pişme süresinden bahseden Örkün, “Her küçükbaş hayvandan bir şırdan çıkıyor. Daha sonra mezbahanelerde yıkanıp bizim imalathanelerimize geliyor.

Şırdanın içi nasıl hazırlanır?

Dolmanın iç harcı için soğanı ince ince doğrayın. Pirinç, salça ve baharatları soğana ekleyip güzelce harmanlayın. Şırdanların için bu harçla doldurup ağızlarını temiz bir iğne ve iplikle dikin. Tencereye yerleştirdiğiniz şırdanların üzerini geçecek kadar su ekleyip ocağa alın.

Şırdan nasıl yapılır Malzemeler?

Şırdan Dolması Tarifi İçin malzemeler

 1. 4 adet şırdan.
 2. 3 adet soğan.
 3. 3 su bardağı pirinç
 4. 1 yemek kaşığı biber salçası
 5. 2 çay kaşığı karabiber.
 6. 2 çay kaşığı kimyon.
 7. 2 çay kaşığı tuz.
 8. 2 çay kaşığı pul biber.

Şırdan istanbulda nerede var?

Peki İstanbul ‘da şırdan nerede var? İşte size o liste;

 • Adanalı Şırdancı Yekta. Barbaros Mahallesi, Atatürk Sokak, No 26, Ataşehir, İstanbul.
 • Murat Kelle Paça Salonu. Katip Mustafa Çelebi Mahallesi, İstiklal Caddesi, Büyük Parmakkapı Sokak, No 5/A, Beyoğlu, İstanbul.
 • Meşhur Adana Şırdancısı

Şirden nasıl kurutulur?

1- Şirdenin baş kısmındaki gereksiz yerler kesilir. 2- Şirdenler iyice yıkanır. 4- Kolay kurutma için orta kısmı kesilerek tek parça açık vaziyete getirilir. 5-Tekrar iyice yıkanır.

You might be interested:  Readers ask: Gelir Testi Nerede Yapılır Adana?

Sakatat nasıl temizlenir?

Bir su bardağı kireç kaymağını işkembenin iç kısmına sürüp katlayın. 3. Katladığınız işkembeyi 20 dakika boyunca poşet içinde bekletin. Böylece mikroplar yok olacaktır. 4.Bıçak veya metal alet yardımı ile işkembenin yüzeyini kazıyarak temizleyin.

Şırdan nasıl yapılır nefis yemek tarifleri?

Şırdan Tarifi Yapılışı Soğanlar küçük küçük doğranır. Pirinç, kıyma ve diğer malzemeler eklenerek karıştırılır. Malzemeler, şırdanlara el yordamıyla doldurulur. Bütün şırdanlar doldurulduktan sonra tencereye yerleştirilir. 3 su bardağı su ve tuz ilave edilip, 60 dakika pişirilir, üzerine bolca kimyon dökülerek yenir.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector