Quick Answer: Adana Karaisalı Nasıl Bir Yer?

Quick Answer: Adana Karaisalı Nasıl Bir Yer?

Karaisalı Kapıkaya Kanyonu nerede?

Kapıkaya Kanyonu – Adana Karaisalı İlçesi sınırları içerisinde Kapıkaya Köyü’nde yer alan Kapıkaya Kanyonu, Adana’ya 72 kilometre, Karaisalı İlçe Merkezi’ne 5 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Yaklaşık 200 metre yüksekliğinde olan kanyonun ortasından Niğde-Ulukışla’dan doğan Çakıt Çayı geçmektedir.

Kara Isa nerede?

Karaisaköyü (Bulgarca:, Çernolik), Bulgaristan’daki Silistre şehrinin Dulovo ilçesinde bulunan köydür. Osmanlı kitaplarında ismi Kara -ese-köyü gibi de geçer.

Adana’nın şelalesi var mı?

Adana ‘ nın Aladağ ilçesinden 37 kilometre uzaktaki 10 şelaleden oluşan Küp Şelaleleri, çevresinde her mevsim farklı renklere bürünen ormanları ile su ve kuş seslerinin birbirine karıştığı huzur veren doğasıyla ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Küp Şelaleleri yaklaşık 1,5 kilometrelik bir kanyon içerisinde yer alıyor.

Adana Kapıkaya Kanyon nerede?

Kapıkaya kanyonu; Adana şehrinin Karaisalı ilçesinde yer almaktadır. Bu kanyon; Adana şehir merkezine yaklaşık olarak 52 kilometre, Karaisalı ilçe merkezine ise yaklaşık olarak 5 kilometre mesafede bulunmaktadır. Kapıkaya Kanyonuna Nasıl Gidilir?

Karaisalı Kanyon nasıl gidilir?

Kanyona toplu taşıma aracı gitmemektedir. Kanyona özel aracınızla gitmeniz gerekmektedir. Kanyona ulaşmanız için ilk olarak Karaisalı ilçesine gideceksiniz daha sonra ilçe içerisinde direk Kapıkaya Kanyonu tabelalarını takip ederek kanyona rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Kapıkaya Kanyonunda ne yapılır?

Kanyon ‘da yürüyüşün yanı sıra kaya tırmanışı ve dağ bisikleti gibi aktiviteler de gerçekleştirilebilmektedir. 2018 yılında tamamlanan asma köprüyle Varda Köprüsü ile Kapıkaya Kanyonu ‘nun kısa yoldan bağlantısı sağlanmıştır.

You might be interested:  Readers ask: Adana Jurassic Park Nasıl Gidilir?

Kızıldağ Yaylası Rakım kaç?

Karaisalı ilçesinin 1650 rakımlı yüksekliğe sahip olan Kızıldağ Yaylası ‘na yağan kar ile ağaçlar ve evlerin çatıları beyaza büründü.

Karaisalının Neyi Meşhur?

Adana’nın merkez ilçesi olan Karaisalı, tarihî mirasları ve doğal alanları ile ön plana çıkmaktadır. Tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin yoğun olduğu bölgenin turizm sektörü da geliştirilmektedir. Yöresel yemek kültürü ve özellikle Varda Köprüsü ile Karaisalı, turistleri kendine çekmektedir.

Karaisalı hangi Türk boyundan?

Yöre halkı arı duru Türkmen olup Yüreğir ve Menemenci aşiretine mensuptur.

Küp ve Kapuzbaşı Şelalesi Nerede?

Küp şelaleleri Adana’nın Aladağ ilçesinde yer alıyor. Bu coğrafyada bulunan yaban hayatı ve doğa güzellikleri de bölgenin öne çıkan güzellikleri arasında yer alıyor.

Kapıkaya Kanyonu Adana’ya kaç km?

Adana ‘ya 50 km uzaklıkta Karaisalı ilçesinden sonra 7-8 km ‘lik mesafede bir doğa harikası olan Kapıkaya kanyonu Çakıt deresi üzerinde ve 6-7 km ‘lik yürüyüş yoluna sahiptir.

Aladağ küp Şelalesi adana kaç km?

Adana Aladag kup selalesi arası mesafe: 128 kilometre.

Kapıkaya Kanyonu nasıl oluştu?

Kapıkaya Kanyonu Nasıl Oluşmuştur? Kapıkaya Kanyonu akarsu aşındırmaları ile tektonik çöküntüler sebebi ile oluşmuş bir kanyondur. Burası görülmesi ve gezilmesi gereken muhteşem güzellikleri içinde barındıran bir doğa harikasıdır.

Adana Yerköprü nerede?

Yerköprü Mesire Alanı Adana şehir merkezine 53 km Karaisalı ilçemize 13 km mesafede yer almaktadır. Yerköprü mesire alanı, bahar aylarında yeşilin her tonunun görülebileceği insanları şehrin gürültüsünden ve stresinden uzaklaştıracak günübirlik piknik ve dinlenme alanıdır.

Karaisalı Adana arası kaç km?

Adana Merkez Adana Karaisalı arası mesafe: 68 kilometre. Adana Merkez Adana Karaisalı arası süre: 1 saat 27 dakika.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector