Often asked: Adana Feke Nasıl Bir Yer?

Often asked: Adana Feke Nasıl Bir Yer?

Feke nasıl bir yer?

‘ Feke, Adana’nın 17.000 nüfusuna sahip olup, ilk çağlardan günümüze kadar bir çok kavim ve Devletlere yerleşim alanı olmuştur. Feke ‘ de kışlar yağışlı (kar ve yağmur), yazları yarı kurak ve serin geçer. İl merkezine yaklaşık 120 kilometre uzaklıkta olan Feke ilçesinin üst komşusu Saimbeyli, alt komşusu ise Kozan’dır.

Feke ne zaman ilçe oldu?

Feke şimdiki yerine, Feke Kalesinin bulunduğu ”Eski Feke ” den 1943 yılında nakledilmiştir. Feke yurdumuzun güneyinde İç Toroslara doğru uzantısı olan bir bölgede kurulmuş,Adana iline bağlı bir ilçedir. İlçede 28.03.1980 tarihinde büyük bir sel afeti yaşanmıştır.

Feke ilçesi hangi ile bağlı?

Feke
Türkiye’de yeri
Ülke Türkiye
İl Adana
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi

17 

Kozan ne ile meşhur?

Kozan ‘ın Neyi Meşhur? Kozan usulü tarhana çorbası, ekşili köfte ve ciğer kebabı, Kozan ilçesinin yöresel lezzetleri arasında yer alıyor. Ziyaretlerinizde bu tatları muhakkak denemenizi tavsiye ediyoruz. Büzdürük tatlısı, Teleme ve Maya reçeli de tatlı olarak tüketebileceğiniz lezzetlerdir…

Feke ne anlama gelir?

Büyüklük, mevki. Talih. Bağlı: Sınırlanmış, sınırlı.

Saimbeyli nasıl bir yer?

Denizden yüksekliği 1050 metre olup, 25 köyü bulunmaktadır. Saimbeyli, Adana merkeze 157 km uzaklıkta olup, Orta Toros sıradağları arasında yer almaktadır. Doğusunda Göksun ve Andırın, batısında Develi, kuzeyinde Tufanbeyli, güneyinde Feke ve Kadirli ilçeleri ile komşudur. Yüzölçümü 117.000 hektardır.

You might be interested:  FAQ: 01 Adana 3 Sezon Nasıl Izlenir?

Adana Feke hangi ilçeye bağlı?

Feke, Türkiye’nin güneyinde Akdeniz Bölgesinde bulunan Adana ilinin yaklaşık 18.000 nüfuslu bir ilçesidir. Feke ilçesi, Adana ‘nın ilçelerinden güneybatısında Aladağ, güneyinde Kozan ve kuzeyinde Saimbeyli ilçeleriyle birlikte batısında da Kayseri’nin Yahyalı ve Develi ilçeleriyle de komşudur.

Tufanbeyli nüfusu ne kadar?

Yıllara Göre Tufanbeyli Nüfusu

Yıl Tufanbeyli Nüfusu Erkek Nüfusu
2018 17.667 9.123
2017 16.640 8.603
2016 17.558 9.299
2015 17.759 9.317

10 

Kozan Feke arası kaç kilometre?

feke Kozan arası mesafe: 50 kilometre.

Fekeli nerenin ilçesi?

İl merkezine 122 kilometre mesafesi olan Feke İlçesi, Adana’da Akdeniz Bölgesindedir.

Feke Kayseri arası kaç km?

kayseri Feke arası mesafe: 180 kilometre. kayseri Feke arası süre: 4 saat 12 dakika. Aşağıdaki bölümlerden kayseri Feke arası yol haritasına ulaşabilir, kayseri noktasından Feke ulaşım noktasına nasıl gidilir detaylı yol tarifi ve zaman bilgisine erişebilirsiniz.

Fekenin kaç köyü var?

Toplam 33 köy bulunmaktadır.

Kozanın hangi yemeği meşhur?

Yarışma sonrasında Kozan Usulü Tarhana Çorbası, Börek Çorbası, Kozan Usulü Ekşili Köfte, Kozan Usulü Paça, İçli Köfte, Ciğer Kebabı, Erişteli Bulgur Pilavı, Kısır, Mercimekli Köfte, Paça üfelemesi, Turunç Kabuğu Reçeli, Maya Reçeli, Büzdürük Tatlısı, Baklava, Teleme çeşitleri Kozan Yemekleri olarak belirlendi.

Adana Kozan Kürt mü?

“Kozanoğulları Oğuzların Avşar boyuna mensuptur.” Kozanoğulları Kürt Beyliği ve Sürmeli Mehmet Paşa Kozanoğulları, Adana – Kozan (Sis) dağlık bölgesinde yaşamış bir Kürt beyliğidir.

Kozan Kalesi ne zaman yapıldı?

Kalenin ne zaman ve kimler tarafından inşa edildiği kesin olarak bilinmese de, kimi kaynaklar kalenin mimarı olarak Asurluları gösterirken, 700 yıla yakın bir süre bölgede hüküm süren Hititlerin de bu kaleyi yapmış olabileceği düşünülmektedir.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector