Often asked: Adana Da Düğün Nasıl Yapılır?

Often asked: Adana Da Düğün Nasıl Yapılır?

Adana yöresindeki düğün adetleri nelerdir?

ADANA DÜĞÜN ADETLERİ Düğünden bir gün önce damat evine büyükçe bir bayrak asılır. Bayrak o evde düğün olduğunu temsil eder ve bayrak asıldıktan sonra davul ve zurnalar çalmaya başlar artık düğün de başladı demektir. Halaylar ve danslar erkek evinin önünde başlar, kız evinin önüne kadar devam eder.

Nişanı hangi taraf yapar Adana?

Nişan töreni düğün törenleriyle benzerlik gösterir. Harcamaları genellikle kız tarafı üstlenir kimi yerlerde ise tüm masrafları oldugu gibi nişan masraflarını da oğlan tarafı karşılar.

Kırkımlı düğün nedir?

Tepsiye örtülen temiz bir örtü üzerine kelle şeker kırılır. Arkasından önce oğlan evinden başlanarak kırkım atılır. Kırkım atan kadın eline aldığı hediyeyi göstererek bu hediyeyi getirenin ismini söyler ve arkasından darısı oğluna kızına diye bağırır. Kırkımla getirilen hediyeler düğün sahibine verilir.

Gardaş yolu nedir?

Gelin baba evinden çıkacağı sırada beline yeşil, sarı, kırmızı, mor kuşaklar bağlanır. Bunun anlamı gardaş kuşağıdır ve kardeşlerin sayısı kadar geline kuşak bağlanır. At kapıya gelince, gelinin kardeşi yol parası ister. Yol parası alınınca gelin kapıdan çıkarılır türküler söylenerek ata bindirilir.

Erkek tarafı geline kaç altın yapar?

Gelinin ailesinin kızlarına 2 veya 3 bilezik takması uygun görülüyor. Anne de baba da hayattaysa, iki kişi de birer bilezik takabiliyor. Damadın ailesinin ise geline takı seti ve 2 adet bilezik takması ideal olarak görülüyor.

You might be interested:  FAQ: Adana Nerede Bulunur?

Gelinin ayakkabısına neden para koyulur?

Bu gelenek, çiftin mutluluk yolunda yürümelerini sembolize ediyor. Düğünde ise gelin iki ayakkabısına da bozuk para koyuyor.

Damatlık kime ait?

Gelinliği nasıl damat tarafı alıyorsa, damatlığı da gelin tarafı alır. Bu alışkanlığın hoş tarafı, alışveriş buluşmaları sırasında iki tarafın birbirleriyle sıcak ilişkiler kurması, birbirini daha yakından tanıma fırsatı bulabilmesidir.

Nişan da kim ne alır?

Geleneklere göre nişanı kız tarafı yapar. Tutulacak nişan salonundan, ikram edilecek yiyecekler ile nişan günü yapılacak diğer harcamalar kız tarafının sorumluluğundadır. Damadın nişanda giyeceği takım elbiseyi de kız tarafı alır. Gelin adayının nişanlığını ise erkek tarafı karşılar.

Nişandan sonra ne yapılır?

Nişan sonrası: Nişandan on gün sonra kız tarafı oğlan tarafına nişan karşılığı götürür. Nişan karşılığında başta damat olmak üzere yakın akrabalara nişan bohçası ve bir iki tepsi baklava getirir. Oğlan evi bunları taşıyanlara bahşiş verir.

Geline altın olarak ne takılır?

Gelinin ailesi damada genellikle saat ve tam altın takar. Aile, maddi durumlarının elverdiği ölçüde genellikle kızlarına da 2 veya 3 bilezik takabilir.

Kırkımlı kına ne demek?

kırkım anlamı Gelin olacak kıza kına gecesi arkadaşlarının verdiği armağan.

Kınada erkeğe yeşil örtü neden takılır?

Gelin Kınası, ” Kocasına kurban olsun,sadık olsun ” diye Geline Yüzüneme KIRMIZI DUVAK örtülür. Damat Kınası, ” Evine,eşine adanmış olsun,kurban olsun” diye Damatın omuzlarına YEŞİL DUVAK atılır.

Yozgat Kız tarafı ne alır?

Bayrağı yıkan kişi kırmızı ve yeşil bezleri alır ve bunları damada verince karşılığında hediye alır. Bayrak Suali: Köyden köye gelin almaya gidilince kız tarafının delikanlıları ellerinde büyükçe bir Türk Bayrağı düğüncülerin geçeceği yol kenarındaki yüksekçe bir tepeye çıkarlar.

You might be interested:  Question: Adana Kodu Ne?

Gelin çıkarmada ne yapılır?

Gelin Almada Neler Yapılır?

  1. Damadın ailesi, düğün günü erken saatlerde gelinin ailesinin evine doğru yola koyulur.
  2. Damat tarafı, gelin evinin önüne geldiğinde; ev içerisinde vedalaşmalar başlar.
  3. Damat ve aile büyükleri, eve girerler.
  4. Evden gelin almanın bu aşamasında gelin ve damat aile büyüklerinin ellerini öperler.

Milletimizin gelenek ve görenekleri nelerdir?

Gelenek ve görenekler; bir toplumda, bir toplulukta çok eskilerden kalmış olmaları dolayısıyla saygın tutulup kuşaktan kuşağa iletilen, yaptırım gücü olan kültürel kalıntılar, alışkanlıklar, bilgi, töre ve davranışlar.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector