FAQ: Adana Varda Köprüsü Nerede?

FAQ: Adana Varda Köprüsü Nerede?

Göksu Viyadüğü Varda Köprüsü hangi ilde?

Sultan II. Abdülhamid tarafından öngörülen Haydarpaşa’dan Bağdat-Halep-Şam’a kadar demiryolu ağı kapsamında Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesi Göksu Nehri üzerindeki vadiye yapılan Göksu Viyadüğü yıllara meydan okuyor.

Varda Köprüsü Adana nasıl gidilir?

Karaisalı’nın batısında yer alan Kapıkaya Kanyonu’nun 2km ilerisinde Bucak Köyü istikametinde Bolacalı ve Hackırı köylerinin tabelaları takip edilerek köprüye ulaşabilirsiniz. Alternatif yol ise; Karaisalı İlçemiz içerisinde Karapınar mevkisinden Yer Köprü istikametinde gidilerek ulaşabilirsiniz.

Adana Alman Koprusune nasil gidilir?

Adana merkeze ulaştıktan sonra, Karacaisalı köyüne gitmelisiniz. Kapıkaya Kanyonu mevkisi 2 km kadar geçilir ve Bolcalı ve Kıralan köylerine ulaşacaksınız. Bu köyleri de geçtikten sonra, Alman köprüsünü göreceksiniz.

Varda Köprüsü nasıl bir yer?

Varda köprüsü, Alman köprüsü, Hacıkırı Demiryolu köprüsü ve halkın deyimi ile Koca Köprü. 1912 yılında Almanlar tarafından İpek yolu için Berlin, Bağdat ve Hicaz demiryolunun bir parçası olarak inşaa edilmiş hatta bu güzergahta inşaa edilen en büyük köprü. Adana’nin Karaisalı ilçesine bağlı Hacıkırı Köyü’nde bulunuyor.

1912 de inşa edilen Göksu Viyadüğü hangi ilimizdedir?

Sultan II. Abdülhamid tarafından öngörülen Haydarpaşa’dan Bağdat-Halep-Şam’a kadar demiryolu ağı kapsamında Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesi Göksu Nehri üzerindeki vadiye yapılan Göksu Viyadüğü yıllara meydan okuyor.

You might be interested:  Adana Polis Okuluna Nasıl Gidilir?

1912 Göksu Viyadüğü nerede?

Adıyaman’da bulunan Göksu Viyadüğü, 90 yıldır bölge halkının hizmetinde. Sultan 2. Abdülhamid tarafından Bağdat Demiryolu kapsamında planlandı ancak yapımına 1927 yılında başlanabildi. Almanların mühendisliğini yaptığı köprünün yapımında, Türk işçiler çalıştı.

Karaisalı Varda Köprüsü arası kaç km?

karaisalı merkez Varda Köprüsü arası mesafe: 18 kilometre. karaisalı merkez Varda Köprüsü arası süre: 26 dakika.

Adana Varda Köprüsü arası kaç km?

Adana Varda köprüsü arası mesafe: 72 kilometre. Adana Varda köprüsü arası süre: 1 saat 19 dakika.

Varda Köprüsü nereye bağlı?

Varda Köprüsü, Adana ili Karaisalı ilçesi Hacıkırı (Kıralan) mahallesi’nde bulunan, yöre halkı tarafından “Koca Köprü ” diye anılan köprü. Hacıkırı Demiryolu Köprüsü olarak ya da 1912 yılında Almanlar tarafından inşa edildiği için Alman köprüsü olarak bilinmektedir.

Varda Köprüsü ne yapılır?

Varda Köprüsü Hakkında Bilgi Almanya’nın petrol kaynaklarına hızlı ulaşması için yapılan Varda köprüsü Osmanlı’nın asker, yolcu ve eşya taşıması için de inşa edilmiş oldu. Sessiz dağların eteğinde, mis gibi ormana kurulan Varda köprüsü her yıl çok sayıda ziyaretçi ağırlamaktadır.

Mersin Varda Köprüsü arası kaç km?

Mersin Varda Köprüsü arası mesafe, Mersin Varda Köprüsü yol haritası, Mersin Varda Köprüsü kaç saat kaç km. Mersin Varda Köprüsü arası mesafe: 90 kilometre.

Varda Köprüsü ismi nereden gelir?

ALMAN MÜHENDİSİN EŞİNİN ADI VARDA İMİŞ Bir iddiya göre de, Köprü yapımında görev yapan bir Alman mühendisin eşinin adının Varda olması nedeniyle ona ithafen bu ismin konulduğu söyleniyor.

Osmaniye Varda Köprüsü kaç km?

Adana Karaisali Varda Koprusu Osmaniye arası mesafe, Adana Karaisali Varda Koprusu Osmaniye yol haritası, Adana Karaisali Varda Koprusu Osmaniye kaç saat kaç km. Adana Karaisali varda koprusu Osmaniye arası mesafe: 175 kilometre. Adana Karaisali varda koprusu Osmaniye arası süre: 2 saat 23 dakika.

You might be interested:  Adana Kebabı Nerede Yenir?

Bir zamanlar Çukurova daki tren köprüsü nerede?

Muhteşem bir manzaraya ev sahipliği yapan Varda Köprüsü nerede hemen yazalım. Bir Zamanlar Çukurova dizisindeki Varda Köprüsü, Adana ili Karaisalı ilçesi Hacıkırı köyünde mahallesinde bulunuyor.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector