Adana Yumurtalık Denizi Nasıl?

Adana Yumurtalık Denizi Nasıl?

Yumurtalıkta denize girilir mi?

2015 yılında Mavi Bayrak alarak kalitesini tescillemiş olan temiz deniz suyu ile kendine birçok ziyaretçi çeken Yumurtalık, doğal güzellikleri ve tarihi varlıkları ile de ön plana çıkmaktadır. Yumurtalık, yaz sıcağında Adanalıların denize girmek için ziyaret ettikleri başlıca yer olma özelliği taşımaktadır.

Adanada hangi denize girilir?

Adana Plajları

 • Yumurtalık Plajı Adana il merkezine 80 kilometre uzaklıkta yer alan plaj sezon boyunca yüksek sayıda ziyaretçiyi ağırlamaktadır.
 • Karataş Plajı Ülkemizdeki en uzun kumsallardan birisidir.
 • Karataş Harbiş Plajı
 • İncirli Plajı

Yumurtalıkta nerede denize girilir?

Yumurtalık (Ayas) Plajı Adana’nın Yumurtalık ilçe sınırları içerisinde yer alır. Adana Merkezinde yola çıkıldığında Adana – Şanlıurfa Otoyolu kullanılarak Ceyhan – Yumurtalık çıkışından çıkarak Yumurtalık ilçesine doğru ilerlenir. Yaklaşık 26 km Yumurtalık ‘a doğru gidildiğinde plaja ulaşılmış olur.

Adana Yumurtalık Deniz mi?

Adana sınırları içerisinde deniz yoktur ancak Akdeniz’e sınırı olan yerleşim yerleri bulunmaktadır. Bu bölgeler Karataş, Bahçe beldesi, Yumurtalık ve Tuzla’dır. Seyhan ve Ceyhan nehirlerinin doğal sınırları içerisinde kurulmuş olan Karataş, Adana ‘ya 48 km uzaklıktadır.

Yumurtalık Lagününe nasıl gidilir?

Havalimanından HAVAŞ ya da minibüsle Adana Otogarı’na geçip, otogardan her 30 dakikada bir seferleri bulunan Yumurtalık dolmuşlarıyla Yumurtalık ilçe merkezine ulaşabilirsiniz. Yumurtalık Otogarı’ndan lagüne dolmuş seferleri yapılıyor. Yumurtalık ilçe merkezi ile Yumurtalık Lagünü arasındaki mesafe ise 28 km.

You might be interested:  Quick Answer: Adana Piri Reis Anadolu Lisesi Nerede?

Yumurtalık’ta ne yenir?

Yumurtalık Lezzetlerini Deneyin: Adana Yöresel Yemekler Ayrıca bu ilçede deneyebileceğiniz lezzetler arasında Misis Ayranı, kebap, lahmacun ve meyan kökü şerbeti olan aşlama da bulunmaktadır. Bölgede ayrıca çok sayıda farklı tatlı çeşidi misafirlere sunulmaktadır.

Adana’da en güzel deniz nerede?

Adana ‘ya 60 kilometre, Karataş ilçe merkezine ise sadece 3 kilometre uzaklıktaki Karataş Açık Plajı, Adana ‘nın en çok ziyaret edilen plajlarından birisi. Plajın ince kumdan oluşan güzel bir kumsalı bulunuyor. Denizi sığ olduğu için çocuklu aileler tarafından sıklıkla tercih ediliyor.

Yumurtalık Denize girmek yasak mı?

Adana’nın sahil ilçesi Yumurtalık ‘ta denize iç çamaşırı ve kıyafetle girmek yasaklandı. Oy birliğiyle alınan kararda denize iç çamaşırı veya kıyafetle girenlere ve mangal yakıp uyuyanlara 110 lira ceza yazılması kararlaştırıldı.

Ceyhanın denize kıyısı var mı?

Sadece Yumurtalık ve Karataş değil, Ceyhan ‘da da deniz var. Buralar bizim değerlerimiz, ilçemizin tanıtılmasında önemli rol almaktadır. Bizlerde hemşehrilerimiz adına doğa güzellikleri olan Botaş ve İncirli plajlarımızı önemsiyoruz.

Kadında yumurtalık nerede?

Yumurtalık, dölyatağının iki tarafında, geniş bağlar içinde bulunan simetrik iki bezin her biri. Yumurtalık, dişi üreme hücrelerini yani yumurtaları bulunduran bir dişi üreme organıdır.

Yumurtalık ilçesi hangi ilimize bağlıdır?

Yumurtalık, Türkiye’nin güneyinde Akdeniz Bölgesinde yer alan Adana ilinin yaklaşık 18.000 nüfuslu bir ilçesidir.

Yumurtalık Neyi Meşhur?

Yumurtalık Gezilecek Yerler Listesi

 1. 1 – Ayas Antik Kenti. İlçenin en önemli tarih mirası ve eski medeniyetlere ait çok sayıda tarihi eseri bünyesinde barındırıyor Ayas Antik Kenti.
 2. 2 – Kız Kalesi.
 3. 3 – Ayas Kalesi.
 4. 4 – Yumurtalık Lagünü Milli Parkı
 5. 5 – Marko Polo İskelesi.
 6. 6 – Süleyman Kulesi.
 7. 7 – Yumurtalık Plajı

Adana deniz kenari mi?

Adana Büyükşehir sınırları içerisinde deniz yoktur. Bununla birlikte Akdeniz’e sınırı olan yerleşim yerleri vardır. Bunlar Karataş, Bahçe beldesi, Yumurtalık ve Tuzla’dır.

You might be interested:  FAQ: 01 Adana 2 Sezon 6 Bölüm Ne Zaman Yayınlanacak?

Adana denize kaç km?

Merkez, Adana Karataş Denizi arası mesafe, Merkez, Adana Karataş Denizi yol haritası, Merkez, Adana Karataş Denizi kaç saat kaç km. Merkez, Adana karataş denizi arası mesafe: 51 kilometre. Merkez, Adana karataş denizi arası süre: 48 dakika.

Adana Ceyhan Yumurtalık arası kaç km?

ceyhan yumurtalık arası mesafe: 37 kilometre.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector