Adana Üç Ayak Halayı Nasıl Oynanır?

Adana Üç Ayak Halayı Nasıl Oynanır?

Üç ayak oyunu nasıl oynanır?

Oyun sahasının diğer ucuna dizilen oyuncuların elinde değnek olur. Üç ayağı düşürmek için ellerinde ki değneği sırayla üç ayağa atarlar. Üç ayak düştüğünde kaleci onu tekrar kurana kadar, atan oyuncu değneği kaleci tarafından kesilmeden(dokunulmadan) kaçarsa tekrar atma şansına sahip olur.

Üç Ayak Halayı nedir?

Üçayak, Türkiye’nin çeşitli yerlerinde görülen Türk halk oyunu. Ladik yöresi usulünde oyuncu sayısı 5-10 kişi arasında değişmekte, oyuncular kollarını omuz hizasında kaldırarak serçe parmaklarla tutuşulmaktadır.

Üç ayak oyunu hangi yöreye aittir?

Üç ayak oyunu Bingöl’ün Kiğı ilçesinin Çerme köyü ve çevresinde 3-17 kişi tarafından kadınlı erkekli diziyle davul zurna yahut tef ve saz (bağlama) eşliğinde yürütülür.

Iki ayak halay nasıl çekilir?

1- İKİ AYAK: Davul-Zurna eşliğinde,eller serçe parmakları ile tutulur. Önce sağ ayak öne vurulup,yana atılır,sol ayak yanında devam eder ve tekrar sağ atılır,sol ayak sağ ayağın yanına gelip birleşir.Sonra sol ayak bir geriye atılıp sağ yapıştırılır.

Üç ayak oyununun özellikleri nelerdir?

Oyunun ağırlama, hoplatma, hızlanma bölümleri vardır. Oyunun üç ayak adında oynanması, üç adım kuralına bağlı olmasındandır. Oyun, tek sıra bağımlı, sağ yöne çizilen tek sıra halinde oynanır. Bölgemizde bu tür oyunlar, bir çok isim altında oynansa bile, hepsini toplayıcı özellik olarak üç ayak ismi kullanılır.

You might be interested:  Readers ask: Adana Kitap Fuarına Hangi Otobüsler Gider?

Çift ayak oyunu nasıl oynanır?

Sağ ayak basılır, sol ayak basılır, sağ ayak ayak basılırken önce diz kırılır sonra vücut geriye doğru itilir. Diz kırılır sol ayak önde iki kez topuk kırılır yerine gelir.Eller gözükmeyecek şekilde parmakların iç içe geçmesiyle oyuncuların arkasında tutulur.

Halk Oyunları adları nelerdir?

Halk Oyunu Türleri ve İsimleri

 • 1.1 Zeybek.
 • 1.2 Halay.
 • 1.3 Horon.
 • 1.4 Bar.
 • 1.5 Hora.
 • 1.6 Karşılama.
 • 1.7 Kaşık.
 • 1.8 Teke Zortlatması

Halay nasıl oynanıyor?

Halay, toplu halde yan yana dizilerek bir çember oluşturmak suretiyle oynanır. Dansçılar, serçe parmaklarıyla birbirlerine tutunurlar. Grubun en başında bulunan lider, açıkta olan eliyle mendil sallar. Dans yavaş adımlarla başlar, bir süre sonra hızlanır.

Halay hangi ayakla başlar?

Oyun sağ ayakla başlar.

Şemmame oyunu nasıl oynanır?

Şemamme oyununda ilk önce dizler iki defa kırılır ve sonra öne doğru sağ ayakla çıkmak kaydı ile üç adım atılır. Kollar havada duracak şekilde ayak hareketleriyle beraber kollar da havada sallanır. Üç adım ileri gittikten sonra bu sefer sol ayakla geri üç adım atılır ve oyunun başladığı yere geri dönülür.

Delilo oyunu nasıl oynanır?

Delilo Nasıl Oynanır?

 1. Davul zurna eşliğinde oynanır.
 2. Küçük parmaklardan tutuşulur.
 3. Kollar yere paraleldir.
 4. Oyun süresince işten dışa doğru yaylandırılır ya da sert biçimde sallanır.
 5. Ayaklar önden yere doğru atılarak öne doğru gidilir.
 6. Ezgisi dört dörtlüktür.
 7. Önde sol ayak, sonra geliş doğrultusunda geri dönülmez.

Zeybek Oyunu Nasıl Oynanır?

Tek kişi tarafından ya da birkaç oyuncunun çember şeklinde dizilmesiyle oynanır. Zeybek, halkı koruyan cesur bir adamı temsil eder. Zeybek oynayan dansçı, kollarını omuz hizasında, elleri başıyla aynı hizada olacak şekilde iki yana doğru açar ve bazı oyunlarda kollarını dirseklerden hafifçe kırar.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector