Adana Şırdan Nasıl Yapılır?

Adana Şırdan Nasıl Yapılır?

Adana şırdan nasıl yapılıyor?

İşkembe, börkenek, kırkbayır, şırdan (ya da şirden ) olarak giden sıralamada midenin bağırsaklara en yakın olan kısmıdır. Midenin bu bölümü iyice temizlendikten sonra baharatlı pirinç karışımıyla doldurulur. Ağzı dikilir ve salçalı suda pişirilir. Böylece şırdan dolması elde edilir.

Şırdan nasıl yapılır?

Şırdan, koyunun 4 midesinden biridir. Temizlenip içine baharatlı pirinç doldurulup dikilip pişirilmesiyle hazırlanır. Aynı zamanda sakatat yemeklerinden mumbar ve kokoreç gibi, Adana’da sıkça tüketilen ve Adana’nın yöresel nitelikteki yiyeceğidir.

Şırdan dolması içinde ne var?

Şırdan Dolması Tarifi İçin Malzemeler

 • 4 adet şirdan.
 • 3 su bardağı pirinç
 • 3 adet soğan.
 • 1 yemek kaşığı biber salçası
 • 2 çay kaşığı tuz.
 • 2 çay kaşığı karabiber.
 • 2 çay kaşığı kimyon.
 • 2 çay kaşığı kırmızı pul biber.

Şırdan temizliği nasıl yapilir?

NASIL TEMİZLENMELİ? Şırdan dolması yapılmadan önce kuzunun şırdanı iyice temizlenmelidir. Her iki yüzü de soğuk suyla, sonra sıcak suyla defalarca yıkanmalıdır. Tuz ile ovalanarak temizlenir.

Şırdan hangi organ?

Şırdan dolması, kısaca şırdan, gevişgetiren hayvanların midelerinin son ve dördüncü bölümü olan şırdanın temizlenip içine baharatlı pirinç doldurulup dikilmesi ve salçalı suda pişirilmesi suretiyle hazırlan, Türk mutfağına özgü bir sakatat yiyeceğidir.

Şırdan nedir ve nasıl yapılır?

Şırdan, koyunun 4 midesinden biridir. Temizlenip içine baharatlı pirinç doldurulup dikilip pişirilmesiyle hazırlanır. Şekil olarak biraz sıra dışıdır. Yenirken üzerine tuzlu kimyon ve pul biber serpilir.

You might be interested:  Readers ask: Abd Adana Konsolosu Kim?

Şırdan neye iyi gelir?

– Şırdan yüksek oranda A vitamini ve B12 vitamini bulundurur. – Vücuda önemli bir bağışıklık kazandırır. Bağışıklık sistemini de güçlendirir. – Günlük vitamin ve mineral ihtiyacını karşılaması ile bilinir.

Şırdan nereden çıkar?

Şırdan, midenin bir bölümüdür. Aynızamanda sakatat yemeklerinden mumbar ve kokoreç gibi, Adana’da sıkça tüketilen ve Adana’nın yöresel nitelikteki yiyeceğidir. Bu dolma hazırlanırken genellikle kuzunun şırdanı tercih edilir.

Bir koyundan kaç tane şırdan çıkar?

İnşallah bunlar da aşılacak. Ancak ithalatla çözülebilir bu sorunlar” şeklinde konuştu. Şırdanın yapılışından ve pişme süresinden bahseden Örkün, “Her küçükbaş hayvandan bir şırdan çıkıyor.

Şırdan iç harcı nasıl yapılır?

Dolmanın iç harcı için soğanı ince ince doğrayın. Pirinç, salça ve baharatları soğana ekleyip güzelce harmanlayın. Şırdanların için bu harçla doldurup ağızlarını temiz bir iğne ve iplikle dikin. Tencereye yerleştirdiğiniz şırdanların üzerini geçecek kadar su ekleyip ocağa alın.

Şırdan nerede yenir?

Adana ve şırdan! İlk bakışta insanda tuhaf hisler uyandıran bu garip yemeğin ana vatanı Adana olduğu için ikisi ayrılmaz ikililer. Adana ‘nın En İyi 7 Şırdancısı

 1. Şırdancı Naci Dayı
 2. Şırdancı Kemal.
 3. 3. Şırdancı Bedo.
 4. Şırdancı Kudret.
 5. 5. Şırdancı Güven.
 6. 6. Şırdancı Cemil Baba.

Şırdan mumbar aynı mı?

Sakatat yemeklerinden Bumbar ve Kokoreç gibi, Adana’da sıkça tüketilen ve Adananın yöresel nitelikteki yiyeceğidir. Şırdan olarak anılsa da asıl adı “ mumbar dolmasıdır”. Adana’da kesilen koyunların şırdan ihtiyacını karşılamadığı için başka şehirlerden çiğ şırdan getirtilmektedir.

Şırdan yemeği nasıl bir yemektir?

Koyunun 4 midesinden biri olan şırdanın temizlenip içine baharatlı pirinç doldurulup dikilip pişirilmesiyle hazırlanır. Yenirken üzerine tuzlu kimyon ve pul biber serpilir. Şırdancılık Adana’da neredeyse başlı başına bir sektördür.

You might be interested:  Adana Polis Okuluna Nasıl Gidilir?

Şirden nasıl kurutulur?

1- Şirdenin baş kısmındaki gereksiz yerler kesilir. 2- Şirdenler iyice yıkanır. 4- Kolay kurutma için orta kısmı kesilerek tek parça açık vaziyete getirilir. 5-Tekrar iyice yıkanır.

Sakatat nasıl temizlenir?

Bir su bardağı kireç kaymağını işkembenin iç kısmına sürüp katlayın. 3. Katladığınız işkembeyi 20 dakika boyunca poşet içinde bekletin. Böylece mikroplar yok olacaktır. 4.Bıçak veya metal alet yardımı ile işkembenin yüzeyini kazıyarak temizleyin.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector