Adana Mumbar Dolması Nerede Yenir?

Adana Mumbar Dolması Nerede Yenir?

Adana Şirdan nerede yenir?

Adana ve şırdan! İlk bakışta insanda tuhaf hisler uyandıran bu garip yemeğin ana vatanı Adana olduğu için ikisi ayrılmaz ikililer. Adana ‘nın En İyi 7 Şırdancısı

 1. Şırdancı Naci Dayı
 2. Şırdancı Kemal.
 3. 3. Şırdancı Bedo.
 4. Şırdancı Kudret.
 5. 5. Şırdancı Güven.
 6. 6. Şırdancı Cemil Baba.

En iyi mumbar nerede yenir?

Her gün bumbar servisi yapıyorlar.

 • Selim Amca – İSTANBUL.
 • Çiya – İSTANBUL.
 • Fatih Kadınlar Pazarı- İSTANBUL.
 • Yeni Bulvar – ADANA.
 • Sultan Sofrası – HATAY.
 • Gazi Köşkü – DİYARBAKIR.
 • Toros Paça Salonu – ADANA.
 • Günaydın – İSTANBUL.

Şırdan nerede yenir?

Adana’da sıkça tüketilen yemek, Adana’nın yöresel nitelikteki yiyeceği olarak kabul edilmektedir. Şırdan dolması hazırlanırken genellikle kuzunun şırdanı tercih edilir. Şırdan, Adana’da, adana kebap ve şalgam kadar yaygın olan bir yiyecek olmasına rağmen Adana dışında pek bilinmeyen bir yiyecektir.

Adanada mumbar ne kadar?

Şırdan 9 tl. mumbar yarım porsiyon 10 tl. – Şırdancı Bedo, Adana Resmi.

Şırdan fiyatı ne kadar?

Koyunun midesinin bir bölümü olan şırdan, içi pirinç doldurularak tanesi birkaç yıl önce 3.5 liraya satılırken, bugün 8-9-10 lira arasında fiyatlara satılıyor.

Adana’nın meşhur yemeği şırdan neden yapılıyor?

Sakatat yemeği olmasının nedeni, geviş getiren hayvanlarda sindirilmiş besinlerin bir kez daha mide suyuyla sindirildiği dört bölümlü midenin dördüncü bölümüne verilen isimden gelmesi ve içerisinin çeşitli baharat ve pirinçle doldurularak dolma haline getirilmesi ile yapılır.

You might be interested:  FAQ: Adana Hangi Boydan?

Mumbar nerede meşhurdur?

Mumbar dolması ya da bumbar dolması, koyunun kalın bağırsaklarının iç harç ile doldurulmasıyla yapılan bir çeşit dolma. Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi illerinin büyük çoğunluğu ve Doğu Anadolu Bölgesi’nin bazı illerinde yapılmaktadır. Yazın pek tercih edilmeyip, kışın daha fazla tüketilir.

Istanbulda en iyi şırdan nerede yenir?

Peki İstanbul ‘da şırdan nerede var? İşte size o liste;

 • Adanalı Şırdancı Yekta. Barbaros Mahallesi, Atatürk Sokak, No 26, Ataşehir, İstanbul.
 • Murat Kelle Paça Salonu. Katip Mustafa Çelebi Mahallesi, İstiklal Caddesi, Büyük Parmakkapı Sokak, No 5/A, Beyoğlu, İstanbul.
 • Meşhur Adana Şırdancısı

Mumbar dolması hangi ilin?

Mumbar dolması genellikle Adana, Diyabakır, Batman, Mardin, Siirt ve Gaziantep gibi yörelerimizde yapılır ve tüketilir. Bu bölgelerimizde çeşitli sakatatlar da severek tüketilir. Ciğer gibi, böbrek ya da kelle paça gibi.

Şırdan hayvanın neresi?

Şırdan hayvanın midesinden alınan bir parçadır. Genellikle de koyun tercih edilmektedir. Midenin bu bölümü iyice temizlendikten sonra tıpkı mumbar dolması gibi iç harç doldurularak pişirilir. Adana’da şırdana talep o derece fazladır ki, bölgenin kendi ihtiyacını karşılayacak miktarda şırdan elde edilememektedir.

Şırdancı Bedo’nun sahibi kimdir?

Polis, lokanta sahiplerini güçlükle sakinleştirdi. Sosyal medyaya yansıyan görüntüler gündem oldu, pek çok kişi Şırdancı Bedo ‘ nun sahibi Cemal Oğuz’a destek mesajları paylaştı.

Izmirde şırdan nerede satılıyor?

İzmir ‘de şırdan konusunda benim yeni adresim Şırdancı Baba yani şırdancı Emin usta. Bostanlı pazar yerinin yan tarafında yer alan futbol sahasının önündeki (deniz tarafındaki) otoparka geceleri araba ile gelen şırdancı, başka adana lezzetleri de sunuyor, şalgam ve bici bici gibi.

1 porsiyon mumbar ne kadar?

Genel porsiyon boyutları

Porsiyon Boyutu Kaloriler
1 porsiyon (63 g) 146
100 g 231
1 kase, doğranmış 289
You might be interested:  Question: Yeni Gelin Nerede Çekiliyor Adana?

Şırdancı Bedo saat kaça kadar açık?

Pazartesi: 09:00-17:00. Pazartesi: 18:00-19:00. Salı: 09:00-17:00. Çarşamba: 09:00-17:00.

Mumbar ne kadar sürede pişer?

Domates, soğan, nane ve maydonozu ince ince kıyın ve diğer malzemelerle karıştırın. Doldurduğumuz mumbarları, düdüklü tencereye koyun. Üzerini 4 parmak geçecek şekilde soğuk su ekleyip, 2-3 çay kaşığı tuz attıktan sonra düdüğün çalmasını bekleyin. Sonrasındaysa, kısık ateşte 45-50 dakika pişirin.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector