Adana Da Ne Yetişir?

Adana Da Ne Yetişir?

Adana bölgesinde ne yetişir?

Alüvyonların getirdiği verimli toprakları nedeniyle senelerdir bir cazibe merkezi olan, ülkenin en verimli ovalarından Çukurova’da buğday, ayçiçeği, zeytin, nar, mısır, narenciye (portakal, turunç, mandalina ve limon), muz, kivi, baklagiller, şekerkamışı, patates, domates, biber, marul, lahana, soğan, pirinç, soya,

Adanada yetişen sebzeler nelerdir?

Adana’da sebze üretimi son yıllarda önemli gelişmeler göstermekte olup; ilin önemli sebzeleri Türkiye üretimi içindeki payı itibariyle karpuz, marul, turp, hıyar, bakla, patlıcan, biber ve bamya’dır. Bunlara yakın geçmişte soğan, kornişon hıyarı, karnabahar, pırasa gibi yenileri de eklenmiştir.

Adanada ne ekilir?

Alüvyonların getirmiş olduğu verimli topraklarından dolayı yıllardır bir cazibe merkezi olan, Türkiye’nin en verimli ovalarından Çukurova’da tarımı yapılan ürünlerin başında buğday, ayçiçeği, zeytin, soğan, pirinç, soya, nar, şekerkamışı, patates, domates,mısır, narenciye (portakal, turunç, mandalina ve limon), muz,

Adana’da en çok hangi meyve ve sebze yetişir?

Adana ili genelinde karpuz ve kısmen kavun, bunların yanında domates, biber, patlıcan, kabak, hıyar yetiştirilen başlıca sebzelerdir. Adana ili ekolojik koşulları dikkate alınacak olursa sebze üretim karakteristiği olarak iç ve dış piyasa için taze sebze üretimi ilk planda yer almaktadır.

Adana’da hangi meyve meşhur?

Ülkemizde Antalya, Mersin ve Adana gibi sıcak iklime sahip illerde yetişen dikenli incir(Hint inciri) faydaları ile sizleri şaşırtacak. Frenk yemişi, kaktüs meyvesi gibi isimlerle de anılan dikenli incirin en önemli faydaları neler, gelin birlikte göz atalım.

You might be interested:  Quick Answer: Burda Avm Adana Ne Zaman Açılacak?

Şanlıurfa tarım ürünleri nelerdir?

GAP tamamlandığında da Harran Ovası bir çiftlik hâline gelecektir. Başlıca tarım ürünleri mercimek, burçak, pamuk ve kenevirdir. Bu il Türkiye’nin mercimek ambarıdır.

Aydın tarım ürünleri nelerdir?

İlimizde en çok yetiştirilen ürünler; İncir, zeytin, pamuk, kestane, çilek, enginar, yerfıstığı, mısır, turunçgil ve hemen hemen her türlü sebzedir. almaktadır. Aydın, ülkemizde üretilen bitkisel ürünlerden 21’inde Türkiye’de ilk 10’da yer alarak ülke tarımındaki önemini göstermektedir.

Afyon tarım ürünleri nelerdir?

İlçede yetişen ürünler şunlardır. Arpa, buğday, şeker pancarı, nohut, yeşil mercimek, ay çiçeği, haşhaş ve yonca. Sebzelerden; biber, domates, fasulye, salatalık, ıspanak, kavun ve karpuz meyvelerden; elma, armut, erik, kayısı, kiraz, vişne, badem, ceviz ve üzüm yetiştirilmektedir. Hayvancılık oldukça önemlidir.

Giresun Tarım Ürünleri Nelerdir?

Giresun ‘da yaygın olarak üretilen sebzeler başta karalâhana olmak üzere patates, fasulye ve domatestir. Buğday daha çok ekmek yapımında kullanılmakta olup Şebinkarahisar, Dereli, Alucra ve Çamoluk ilçelerinde üretilir.

Adanada Ekim ayında ne ekilir?

Kışlık sebzelerin hasadına devam edilir (Ispanak, Pırasa,Lahana). Bakla,ıspanak ve enginar ekimi yapılır. Seracılık: Seralarda toprak hazırlığı başlar. Fide harcı hazırlanarak dezenfekte edilir.

Adana’da eylül ayında ne ekilir?

Kışlık sebzelerden pırasa, lahana hasadı başlar, Fidelikte yetiştirilen marul fideleri tarlaya aktarılır. Beyaz sinek, yaprak biti, kırmızı örümcek, külleme, yalancı mildiyö ile mücadele edilir.

Ekim ayında ne ekilir?

Kekik, domates, biber, salatalık, çeri domates, marul, nane gibi sebzeler saksıda kolayca yetiştirilebilen sebzelerin başında gelir.

Adanada en çok hangi tarım ürünü yetişir?

Çukurova’nın kalbinde yer alan Adana ili; 1.4 milyon ton narenciye üretimi ile Türkiye üretimin %28’ini karşılamakta olup bu alanda Türkiye birincisidir. 1 milyon ton karpuz üretimi ile Türkiye’deki karpuz üretiminin %25’ini karşılamakta olup bu alanda Türkiye birincisidir.

You might be interested:  Question: Adana Karabük Maçı Hangi Kanalda?

Mersin en çok ne yetişir?

Sanayi ürünlerinden en çok pamuk yetişir. Ayrıca yerfıstığı ve susam yetiştirilir. Mersin ilinde her çeşit sebze ekilir. Domates, biber, patlıcan, fasulye, kabak, bakla, bamya, hıyar, ıspanak, lahana, marul, soğan ve karnabahar, yetiştirilen başlıca sebzelerdir.

Afyonda en çok ne yetişir?

Tarım: Afyon ‘un başlıca gelir kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Ziraat esas itibariyle hububat ekimine dayanır. Buğday, arpa ve ayçiçeği başta gelir. Endüstri bitkileri arasında ise haşhaş ile şeker pancarı çok önemli yer tutmaktadır.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector